Najlepsze źródła wiedzy z zakresu elektroniki

Na rozgrzewkę:

Ucząc się elektroniki, nie korzystam tylko z książek, lecz są to inne blogi, kanały na YT, czy materiały, które udostępniają dostawcy komponentów elektronicznych. 

Poniżej przedstawię Ci listę materiałów, z których osobiście korzystam. 

Lista jest przedstawiona alfabetycznie, zapraszam do obserwowania każdego z poniższych źródeł, dzięki nim można zyskać dużo wiedzy, przedstawionej w interesujący sposób.

Zakres wpisu:

  • Anglojęzyczne kanały na YT
  • Materiały od producentów komponentów elektronicznych
  • Polskojęzyczne blogi
  • Polskojęzyczne kanały na YT

Anglojęzyczne kanały na YT:

Altium​

Na kanale producenta słynnego programu służącego do projektowania urządzeń elektronicznych Altium znajduję się wiele ciekawych materiałów dotyczących poprawnego projektowania obwodów drukowanych.

Osobista notka: polecam wykłady pana Ricka Hartley: How to Achieve Proper Grounding – Rick Hartley

Fesz Electronics​

Na kanale Fesz Electronics autor tłumaczy zasadę działania komponentów, urządzeń elektronicznych co ciekawe wykorzystując do tego darmowy program symulacyjny LTspice, następnie porównywana jest symulacja z rzeczywistością.

Osobista notka: oglądam kanał w celu pozyskania wiedzy przedstawionej w bardzo ciekawy sposób, jak i poznania kolejnych możliwości LTspice, na przykład odcinek o common mode choke

Sam Ben Yaakov​

Profesor Sam Ben Yaakov na swoim kanale tłumaczy zasadę działania przekształtników energoelektronicznych oraz komponentów wchodzących w skład przekształtnika.

Osobista notka: oglądam kanał, aby dowiedzieć się więcej na temat przetwornic, m.in. korzystałem z niego, zgłębiając wiedzę na temat flyback.

Materiały od producentów komponentów elektronicznych:​

Analog Devices​

Dostawca półprzewodników Analog Devices prowadzi darmowy magazyn Analog Dialogue, na którym opisywane są produkowane urządzenia, układy pracy, jak i opisy oprogramowania poszczególnych urządzeń.

Analog posiada także świetnie działające forum, na którym można uzyskać rzeczowe informacje od inżynierów Analog Devices.

Osobista notka: ostatnio korzystałem z materiałów dotyczących projektowania PCB (Staying Well Grounded) oraz DDS.

Texas Instrument​

Dostawca półprzewodników Texas Instruments dostarcza świetne szkolenia związane z produktami. Są to szkolenia prowadzone przez inżynierów firmy.

Texas Instruments także posiada swoje forum, na którym znajdziesz wiedzę, która Cię intersuje, a jeśli czegoś nie będzie, szybko uzyskasz informację zwrotną.

Osobista notka: niedawno odbywałem szkolenie dotyczące wzmacniaczy pomiarowych prądu, które szczerze polecam.

Polskojęzyczne blogi:

Elektronika i Programowanie:

Blog Elektronika i Programowanie prowadzony jest przez Wojtka. Na blogu znajdziesz mnóstwo ciekawych materiałów dotyczących programowania mikrokontrolerów tj. Arduino, STM32, ATmega, ESP32; programowania m.in. w języku C, C#, C++ czy Python.

Osobista notka: korzystałem wiele razy ze źródeł zamieszczonych na blogu Wojtka dotyczących konfigurowania STM32.

Forbot:

Bloga Forbot nie muszę przedstawiać, jest to najpopularniejszy blog dotyczący elektroniki i programowania w Polsce. Na blogu znajduję się wiele kursów, poradników, można zamieszczać także swoje urządzenia DIY.

Osobista notka: niejednokrotnie korzystałem z kursów dotyczących STM32 (kurs STM32L4 oparty o bibliotekę HAL, kurs STM32F4 oparty o bibliotekę HAL, kurs STM32F1 oparty o bibliotekę StdPeriph).

Polskojęzyczne kanały na YT:

Atnel

Kanał Atnel prowadzony jest przez pana Mirka Kardasia. Pan Mirek prowadzi także bloga Mirekk36. Na kanale YT oraz na blogu autor prezentuje wiedzę z zakresu elektroniki, programowania (w szczególności procesorów AVR) czy elektryki. Pan Mirek jest autorem czterech książek dotyczących programowania procesorów AVR w języku C.

Osobista notka: podczas swojego projektu wykorzystałem sposób na cyfrowy filtr dolnoprzepustowy do filtrowania wartości ADC, korzystałem z kursu Eagle. Dominik (współautor bloga) podczas nauki programowania sięgnął po książki pana Mirka.

RS Elektronika

Na kanale RS Elektronika autor wykłada w ciekawy sposób, z przykładami elektronikę zaczynając od elementów pasywnych, półprzewodnikowych, protokołów komunikacyjnych czy zasady działania urządzeń elektronicznych.

Osobista notka: oglądając kanał zawsze dorzucę jakąś cegiełkę do mojej wiedzy, odcinek, który zapadł mi w pamięć dotyczył linii długiej.

Podsumowanie:

Tak wygląda moja lista źródeł wiedzy, z których korzystam.

Jakie pozycje znalazłyby się na Twojej liście źródeł wiedzy?

Autor artykułu
Mateusz Pluta

Podobne wpisy

6 komentarzy

  1. Ja zazwyczaj szukam artykułów na IEEE. Ale głównie to wyszukuję w google materiałów. Polecam wpisywać hasła po angielsku.

  2. Genialna strona! Szkoda, że tak późno tu trafiłem. Sporo wiedzy, a tutaj też nawet rozgałęzienia do innych twórców/autorów, które jeszcze zwiększają możliwości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *