Python – #19 – list() – .insert()
Metoda .insert()
Metoda wstawia element na określoną pozycję w liście.
Składnia:
Parametry:
index – numer pozycji w liście, na który ma być wstawiony element;
item – wstawiany element.
Wartość zwracana:
None
Metoda wstawia element na określoną pozycję w liście.
index – numer pozycji w liście, na który ma być wstawiony element;
item – wstawiany element.
None
Metoda .pop() Metoda usuwa i zwraca „losowy” element z zestawu. Podnosi błąd TypeError, jeśli zbiór jest pusty. Składnia: Parametry: Metoda nie posiada parametrów. Wartość zwracana: item – obiekt usunięty ze zbioru Przykłady: Autor artykułu Dominik Bednarski
Metoda .istitle() Metoda zwraca wartość logiczną bool. Metoda zwraca True, jeżeli ciąg znakowym jest ciągiem tytułowym (titlecase), w przeciwnym razie metoda zwraca wartość False. Ciąg tytułowy to taki ciąg znakowy, którego każdy wyraz rozpoczyna się wielką literą. Składnia: Parametry: Metoda nie posiada parametrów. Wartość zwracana: bool Przykłady: Metoda ta ma wady. Gdy w dowolnym słowie wstawimy…
Metoda .index() Metoda zwraca indeks pierwszego elementu z tupli, którego wartość jest równa argumentowi. Metoda zwraca błąd ValueError, jeżeli element nie istnieje. Składnia: Parametry: item – element szukany w tupli start – parametr opcjonalny – int – pierwszy numer indeksu, od którego rozpoczyna się szukanie w tupli. end – parametr opcjonalny – int – ostatni numer indeksu, na którym…
Wprowadzenie. Do tej pory poznaliśmy jak przy pomocy techniki AJAX odczytać listę rekordów z bazy danych, jak odczytać pojedynczy rekord, jak utworzyć nowy rekord w bazie danych oraz jak zaktualizować dane w konkretnym rekordzie w bazie danych. W tym wpisie przedstawiłem kolejną funkcjonalność, jaką jest usunięcie danego rekordu z bazy danych. Zakres artykułu. Zastosowanie techniki…
Metoda .items() Metoda zwraca pary klucz: wartość dict’a. Każda para umieszczana jest w tupli, tuple umieszczane są w liście, a lista znajduje się w kontenerze typu dict_items. Składnia: Parametry: Metoda nie posiada parametrów. Wartość zwracana: dict_items() Przykłady: Autor artykułuDominik Bednarski
Wprowadzenie. ESP8266 to moduł Wi-Fi o niewielkich rozmiarach, który umożliwia bezprzewodowe połączenie z Internetem oraz łatwe zarządzanie urządzeniami elektronicznymi. Od czasu wprowadzenia na rynek, znalazł on szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak automatyka domowa, przemysł, elektronika odzieżowa itp. W automatyzacji domowej ESP8266 może służyć do sterowania inteligentnymi wtyczkami i oświetleniem, a także do monitorowania…