Django – #40 – REST API cz. 15 – Aplikacja Django korzystająca z API DRF – get()
Wprowadzenie.
Wyobraźmy sobie, że skończyliśmy prace nad naszym API lub też API jest stworzone w takim stopniu, że może być wykorzystane przez zewnętrzne aplikacje. W związku z powyższym kolejnym krokiem, jaki warto poznać, jest korzystanie z REST API stworzonego przy pomocy Django Rest Framework, poprzez zwykłą aplikacją w Django. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przy takiej architekturze mamy w pełni oddzieloną warstwę przechowywania danych od warstwy interfejsu użytkownika.
Zakres artykułu.
- Aplikacja Django korzystająca z API DRF – get()
Aplikacja Django korzystająca z API DRF – get()
W celu uproszczenia zagadnienia, gdzie aplikacja będzie korzystała z REST API, postanowiłem, aby obydwie części należały do tego samego projektu, w związku z czym, odchodzi nam tworzenie nowego projektu Django od nowa.
W pierwszej kolejności stwórzmy szablon html o nazwie base.html. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat szablonów, to zachęcam do zapoznania się z pozostałymi wpisami o Django, które znajdują się na blogu.
W drugim kroku stwórzmy kolejny plik html o nazwie home.html, który będzie rozszerzał plik base.html. W pliku tym będę zamieszczał wyniki pracy. Taka struktura szablonów ma celu oddzielenie części kodu, która będzie się zmieniała od części kodu, która jest stała.
Teraz stwórzmy prostą funkcję widoku, która będzie renderowała szablon home.html. i wykorzystywała do tego dane ze słownika context.
Następnie stwórzmy ścieżkę, która połączy adres URL z funkcją nowo stworzonego widoku.
Na chwilę obecną może sprawdzić, czy strona ładuje się poprawnie.
Gdy wszystko do tej pory działa poprawnie, wówczas możemy przejść do właściwej części tego wpisu. W pierwszej kolejności do pliku zawierającego widoki views.py zaimportujmy moduł requests.
Do słownika context dodajmy nowy klucz ’authors’ i przypiszmy do niego wynik następującej funkcji requests.get(’http://127.0.0.1:8000/api/authors/’).json(). Pod tym linkiem znajdziecie więcej informacji o module requests.
Następnie, aby zobaczyć wynik naszego zapytania, w szablonie home.html wywołajmy zmienną authors.
Sprawdźmy jak prezentuje się nasza strona.
Jak możemy zobaczyć, dane prezentowane są w formacie json.
Teraz idźmy o krok dalej i wykonajmy kolejne zapytanie do serwera API, żebyśmy otrzymali listę książek. Listę tę przypiszmy do klucza w słowniku o nazwie books.
Zmodyfikujmy teraz szablon i wyświetlmy zawartość zmiennej books.
Sprawdźmy wynik naszej pracy.
Obecnie nie posiadamy już ograniczenia w postacie danych zwracanych tylko z jednego zapytania do API. Oznacza to, że widoki stron / aplikacji mogą zawierać dane z wielu różnych zapytań.
Teraz możecie zadawać sobie pytanie, jak dobrać się do konkretnych danych w ciągu danych w formacie json. Temat ten już był poruszany w poprzednich wpisach, lecz dla przypomnienia napiszę tu jeszcze raz jak to zrobić.
Jeżeli mamy zwracaną listę, to do konkretnych elementów wystarczy, jak po kropce dodamy liczbę. W ten sposób ograniczymy się do jednego zestawu danych (można powiedzieć do jednego rekordu).
Sprawdźmy, jak teraz wygląda strona.
Efekt jest coraz lepszy, lecz co zrobić, aby wydobyć jedynie tytuł. W tym celu ponownie musimy zastosować kropkę i wpisać interesujący nas klucz, w moim przypadku będzie to title.
Ponownie sprawdźmy efekt tej modyfikacji.
Obecnie wiemy, jak poruszać się po otrzymanych zbiorach danych. Sprawdźmy teraz, co się stanie, jak będziemy chcieli pobrać listę pozycji wypożyczonych borrows.
Zmodyfikujmy odpowiednio plik home.html.
I sprawdźmy, co otrzymamy.
W tej chwili otrzymaliśmy informację, że nie jesteśmy uwierzytelnieni. Jak pamiętacie z poprzednich wpisów, uwierzytelnianie odbywa się na dwa sposoby. Możemy dodać do aplikacji system logowania, lecz tę funkcjonalność już pokazywałem w poprzednich wpisach a z drugiej strony, gdy stworzymy oddzielną aplikację to metoda logowania, będzie bezużyteczna.
W tym oto momencie przychodzi nam z pomocą uwierzytelnianie przy pomocy Tokena. Stwórzmy słownik o nazwie headers, dla danych wysyłanych w nagłówku zapytania. Zmienną headers zamieśćmy jako kolejny argument metody request.get(), z tym że przypiszmy go do zmiennej o tej samej nazwie.
W powyższym fragmencie kodu wartość tokena dla klucza Authorization zahardkodowałem, co jest oczywiście błędną praktyką. Token jest zmienną przypisaną do użytkownika, więc musi się zmienić w zależności, kto korzysta z aplikacji. Ponadto wartość tokena powinna być umieszczona w takim miejscu, aby nikt inny nie mógł jej podejrzeć, ponieważ dzięki temu kluczowi jest w stanie się pod nas podszywać, w zakresie takim, na jaki pozwala API
Standardowo zmodyfikujmy szablon home.html.
I na koniec sprawdźmy efekt naszej pracy.