Python – #51 – dict() – .keys()
Metoda .keys()
Metoda zwraca klucze dict’a. Klucze umieszczane są w liście, a lista znajduje się w kontenerze typu dict_keys.
Składnia:
Parametry:
Metoda nie posiada parametrów.
Wartość zwracana:
dict_keys()
Metoda zwraca klucze dict’a. Klucze umieszczane są w liście, a lista znajduje się w kontenerze typu dict_keys.
Metoda nie posiada parametrów.
dict_keys()
Metoda .pop() Metoda usuwa ze słownika określony element i zwraca wartość klucza. W przypadku, jeżeli klucz nie występuje w słowniku, wówczas zgłaszany jest błąd KeyError, chyba że jest określona domyślna zwracana wartość. Składnia: Parametry: key – klucz, który wskazuje na element do usunięcia. Jeżeli klucz istnieje zwracana jest wartość klucza. default_value – parametr opcjonalny –…
Metoda .center() Metoda zwraca wyśrodkowany ciąg znakowy o długości length. Zwracany ciąg znakowy wyśrodkowany jest znakiem character (domyślnym znakiem parametru character jest spacja w kodzie ASCII). W przypadku, jeżeli wartość length jest mniejsza od długości oryginalnego ciągu znakowego, wówczas zwracany jest jedynie oryginalny ciąg znakowy. Składnia: Parametry: length – długość zwracanego ciągu znakowego, w którym…
Trochę teorii Modbus jest protokołem komunikacyjnym opracowanym w 1979 roku przez firmę Modicon. Komunikacja między urządzeniami realizowana jest w architekturze master-slave/client-server. Modbus jest protokołem otwartym a co za tym idzie wszystkie niezbędne informacje do jego implementacji są ogólnodostępne. Protokół Modbus możemy spotkać pod nazwami Modbus RTU, Modbus TCP oraz Modbus ASCII. Modbus RTU bazuje na…
Wprowadzenie. Kolejną ważną rzeczą, którą należy znać, jest poznanie sposobu nadpisywania metod, które są wykonywane przed lub po operacji zapisu/usunięcia rekordu. Dzięki tej funkcjonalności jesteśmy w stanie na przykład przypisać lub nadpisać dane pole określoną wartością, możemy również z tego miejsca wysłać maila potwierdzającego jakąś czynność lub też wykonać inne działanie, które będzie wymagane przez…
Metoda .() Metoda modyfikuje zawartość set’a, na którym została użyta metoda w taki sposób, że usuwa z niego elementy znajdujące się w secie z argumentu. Składnia: Parametry: set2 – zawiera elementy, które mają być usunięte z seta, na którym została użyta metoda Wartość zwracana: None Przykłady: Autor artykułuDominik Bednarski
Metoda .symmetric_difference_update() Metoda modyfikuje zawartość set’a, na którym została wywołana metoda. Set po zmodyfikowaniu zawiera wszystkie niepowtarzające się elementy z obu zbiorów. Składnia: Parametry: set2 – zbiór porównywany ze zbiorem, na którym została zastosowana metoda. Wartość zwracana: None Przykłady: Autor artykułu Dominik Bednarski