Django – #48 – REST API cz. 23 – Zastosowanie techniki AJAX do API DRF w aplikacji Django – Delete
Wprowadzenie.
Do tej pory poznaliśmy jak przy pomocy techniki AJAX odczytać listę rekordów z bazy danych, jak odczytać pojedynczy rekord, jak utworzyć nowy rekord w bazie danych oraz jak zaktualizować dane w konkretnym rekordzie w bazie danych. W tym wpisie przedstawiłem kolejną funkcjonalność, jaką jest usunięcie danego rekordu z bazy danych.
Zakres artykułu.
- Zastosowanie techniki AJAX do API DRF w aplikacji Django – Delete
Zastosowanie techniki AJAX do API DRF w aplikacji Django – Delete
Załóżmy, że chcemy zrealizować funkcjonalność usunięcia wypożyczenia z bazie danych. W tym celu będziemy potrzebowali pola wejściowego input, w którym będziemy umieszczali id wypożyczenia oraz przycisku przy pomocy, którego uruchomiony zostanie mechanizm usuwania rekordu.
W pierwszej kolejności napiszmy funkcję widoku. Funkcja wygląda bardzo podobnie do funkcji, gdzie wydobywaliśmy konkretny rekord z bazy danych, z tym że tu zmienną w postaci id wypożyczenia musimy umieścić w adresie URL metody odpowiedzialnej za usuwanie rekordów oraz musimy skorzystać z metody request.delete().
Następnie w pliku urls.py wykorzystajmy funkcję path(), w której zmapujemy adres URL na napisaną wyżej funkcję.
Przejdźmy teraz do szablonu, który stworzyliśmy w poprzednim wpisie i dodajmy do niego kod html i javascript. W kodzie html stwórzmy input, przycisk i div jako kontener dla naszych danych.
Następnie przejdźmy do kodu javasrcipt. W kodzie tym nie ma dodatkowych rzeczy, które już nie zostały omówione w poprzednich wpisach o AJAX do API DRF. Dlatego poniżej zamieszczam cały kod js bez dodatkowego opisu.
Po stworzeniu całej funkcjonalności przejdźmy do przeprowadzenia prostych testów. W przeglądarce wpiszmy adres 127.0.0.1:8000/ajax/borrows/.
Sprawdźmy, jakie są dostępne nasze wypożyczenia, korzystając z poprzednio napisanych funkcjonalności.
Wprowadźmy id wypożyczenia, które chcemy usunąć i naciśnijmy na przycisk Delete borrow.
Po prawidłowym wykonaniu żądania powinniśmy w miejsce tekstu diva zobaczyć kod statusu 204.
Dla pewności sprawdźmy jeszcze, korzystając z poprzednio napisanej funkcjonalności, całą listę wypożyczeń i przeszukajmy, czy na pewno wypożyczenie to zostało usunięte.