Python – #16 – list() – .count()
Metoda .count()
Metoda zwraca liczbę wystąpień podanego argumentu w liście.
Składnia:
Parametry:
item – element, który jest zliczany w liście.
Wartość zwracana:
int – liczba wystąpień argumentu item w liście.
Metoda zwraca liczbę wystąpień podanego argumentu w liście.
item – element, który jest zliczany w liście.
int – liczba wystąpień argumentu item w liście.
Kilka słów na początek. Plik nagłówkowy oraz źródłowy tworzą tak zwaną bibliotekę. Biblioteki zawierają funkcje, które można wykorzystać w innych programach. W celu szybszego nawigowaniu po kodzie programu zalecane jest zdefiniowanie i stosowanie jednego szablonu. W poniższym wpisie przedstawię strukturę pliku nagłówkowego oraz źródłowego z jakiej korzystam. Zakres artykułu. plik nagłówkowy „.h” plik źródłowy „.c”…
Metoda .capitalize() Metoda zwraca ciąg znakowy, w którym pierwszy znak jest pisany wielką literą, a pozostałe pisane są małą literą. Składnia: Parametry: Metda nie posiada parametrów. Wartość zwracana: str – ciąg znakowy, w którym pierwszy znak jest pisany wielką literą, a pozostałe pisane są małą literą. Przykłady: Autor artykułu Dominik Bednarski
Metoda .update() Metoda modyfikuje zawartość set’a, na którym zastosowano metodę. Zmodyfikowany zbiór zawiera sumę zbioru, na którym została zastosowana metoda ze zbiorami z argumentów. Składnia: Parametry: set2 – zbiór porównywany ze zbiorem, na którym została zastosowana metodaset3, … – parametry opcjonalne – kolejne zbiory Wartość zwracana: None Przykłady: Autor artykułuDominik Bednarski
Wprowadzenie. We wpisie przedstawiłem w jaki sposób w pythonie tworzymy funkcję wewnątrz funkcji. Na wstępie warto jeszcze zaznaczyć, że funkcja taka jest nazywana funkcją zagnieżdżoną (nested function). Zakres artykułu. Funkcja w funkcji Funkcja w funkcji W pierwszym kroku napiszmy prostą funkcję zagnieżdżoną. W tym celu stwórzmy pierwszą normalną funkcję (funkcja zewnętrzna) fun1(), a w niej…
Metoda .isprintable() Metoda zwraca True, jeżeli wszystkie znaki w ciągu znakowym da się pokazać na ekranie / da się wydrukować. Spacja (0x20 ASCII) również jest uważana za drukowalną. Metoda również zwraca True, jeżeli ciąg znakowy jest pusty. Gdy w ciągu znakowym pojawi się choćby jeden niedrukowalny znak, wówczas metoda zwraca wartość False. Składnia: Parametry: Metoda…
Typ – int() Int jest zmienną, która pozwala przechowywać liczby całkowite. Typ int może przechowywać liczby ujemne, jak i dodatnie. Domyślna wartość int’a wynosi 64 bity, jednakże jeżeli jest taka potrzeba, to python automatycznie zwiększa rozmiar int’a, przez co int nie ma minimalnej, jak i maksymalnej wartości. Składnia int’a: Parametry: value – parametr opcjonalny –…