Python – #22 – list() – .reverse()
Metoda .reverse()
Metoda odwraca kolejność elementów w liście.
Składnia:
Parametry:
Metoda nie posiada parametrów.
Wartość zwracana:
None
Metoda odwraca kolejność elementów w liście.
Metoda nie posiada parametrów.
None
Wprowadzenie. Tworząc kolejne projekty z pewnością będziemy wykorzystywali linki do przechodzenia między różnymi stronami. Wpisywanie na szywno url-i, gdy projekt przybiera sporych rozmarów, może spowodować sporą utratę czasu w przypadku gdy zmieni się na przykład jeden element ścieżki. W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni odnaleźć wszystkie adresy url i je poprawić. Django na szczęście dostarcza nam…
Metoda .index() Metoda zwraca najmniejszy indeks ciągu znakowego, w którym znajduje się podciąg znakowy z argumentu. W przypadku, jeżeli podciąg znakowy nie występuje w szukanym ciągu znakowym, wówczas podnoszony jest błąd ValueError. Metoda podobna do metody .find(), różnica występuje jedynie w przypadku jak substring nie występuje w szukanym stringu. Składnia: Parametry: substr – podciąg znakowy…
Wprowadzenie. W poniższym wpisie przedstawiam w jaki sposób jedna funkcja możemy pobierać zmienną liczbę argumentów. Zakres artykułu. Funkcja o zmiennej liczbie argumentów Testy Funkcja o zmiennej liczbie argumentów W pierwszej kolejności napiszmy funkcję, która będzie przyjmowała jeden argument pozycyjny oraz jeden argument kluczowy. Taka funkcja na przykład może wyglądać następująco. W tym jednak przypadku nasza…
Wprowadzenie. W piątej części poświęconej systemowi autoryzacji zajmę się przedstawieniem w jaki sposób wykonać system wylogowywania się przy pomocy wbudowanych mechanizmów Django. Dodatkowo wprowadzę niewielkie modyfikacje paska nawigacyjnego, tak aby przycisk wylogowywania nie był dostępy, gdy użytkownik jeszcze się nie jest zalogowany. Spis treści serii System Autoryzacji cz. 1 System Autoryzacji cz. 2 System Autoryzacji…
Wprowadzenie. Lista w przód „Forward list” to kontener sekwencyjny. Kontener ten charakteryzuje się stałym czasem wstawiania oraz usuwania elementów niezależnie od ich położenia. Zakres artykułu. Właściwości kontenera Program w C++ Plik Makefile Testy Właściwości kontenera Kolejne elementy nie są przechowane w pamięci obok siebie, przez co dostęp do określonego elementu uzyskuje się poprzez przeiterowanie listy…
Metoda .expandtabs() Metoda zwraca kopię ciągu znakowego, w którym wszystkie znaki tabulacji są zastąpione minimum jedną spacją. Liczba spacji zależy od pozycji kolumny, na której został umieszczony znak tabulatora oraz od wartości argumentu określającego wielkość tabulatora. Przykładowo, jeżeli do argumentu określającego wielkość tabulacji przypiszemy wartość 4, wówczas znak tabulacji będzie przenosić nas (poprzez wstawianie spacji)…