Python – #51 – dict() – .keys()
Metoda .keys()
Metoda zwraca klucze dict’a. Klucze umieszczane są w liście, a lista znajduje się w kontenerze typu dict_keys.
Składnia:
Parametry:
Metoda nie posiada parametrów.
Wartość zwracana:
dict_keys()
Metoda zwraca klucze dict’a. Klucze umieszczane są w liście, a lista znajduje się w kontenerze typu dict_keys.
Metoda nie posiada parametrów.
dict_keys()
Metoda .format_map() Metoda jest podobna do metody .format(), z tym że w metodzie .format_map() argumentem musi być jedynie słownik (dict). Składnia: Parametry: dict – słownik klucz wartość, którego wartości mają być wstawione w miejsce kluczy w ciągu znakowym. Wartość zwracana: str – sformatowany ciąg znakowy zawierający wartości podanych argumentów. Przykłady: Autor artykułu Dominik Bednarski
Metoda .rpartition() Metoda zwraca tuplę, która składa się z trzech ciągów znakowych. Metoda dzieli ciąg znakowy, na którym została wykonana metoda, w taki sposób, że pierwszy ciąg znakowy w tupli stanowi tekst, który znajduje się przed ostatnim wystąpieniem podanego argumentu, drugi ciąg znakowy zawiera wartość argumentu (czyli szukany ciąg znakowy), a trzeci ciąg znakowy zawiera…
Typ – int() Int jest zmienną, która pozwala przechowywać liczby całkowite. Typ int może przechowywać liczby ujemne, jak i dodatnie. Domyślna wartość int’a wynosi 64 bity, jednakże jeżeli jest taka potrzeba, to python automatycznie zwiększa rozmiar int’a, przez co int nie ma minimalnej, jak i maksymalnej wartości. Składnia int’a: Parametry: value – parametr opcjonalny –…
Wprowadzenie. Do tej pory poznaliśmy jak przy pomocy techniki AJAX odczytać listę rekordów z bazy danych, jak odczytać pojedynczy rekord, jak utworzyć nowy rekord w bazie danych oraz jak zaktualizować dane w konkretnym rekordzie w bazie danych. W tym wpisie przedstawiłem kolejną funkcjonalność, jaką jest usunięcie danego rekordu z bazy danych. Zakres artykułu. Zastosowanie techniki…
Metoda .zfill() Metoda zwraca kopię ciągu znakowego, która jest uzupełniona z lewej strony zerami (0), tak aby długość nowego ciągu znakowego była równa podanemu argumentowi. Jeżeli oryginalny ciąg znakowy jest dłuższy niż wartość podanego argumentu, wówczas argument ten jest pomijany, i zwracany jest oryginalny ciąg znakowy. Jeżeli w oryginalnym ciągu znakowym na zerowej pozycji znajduje…
Metoda .format() Metoda zwraca kopię odpowiednio sformatowanego łańcucha znakowego. Formatowanie stringa polega na zastąpieniu pól w oryginalnym łańcuchu znakowym odpowiadającymi im wartościami argumentów. Pola w łańcuchu znakowym, w które mają być wstawione wartości argumentów, zapisuje się przy pomocy nawiasów klamrowych {}. Zastępowanie nawiasów argumentami zdefiniowane może być albo poprzez indeks numeryczny, argument pozycyjny, czy argument…